Informacja o narzędziu vim, gvim

2011-02-11 00:00:00 2011-02-21 01:00:51
Nazwa:
vim, gvim
Adres strony internetowej:
http://www.vim.org/
Znajomość:
Biegła
Częstość stosowania:
Zawsze

VIM jest wieloplatformowym edytorem tekstu. Jest on klonem edytora VI znanego z systemów Unix. Pozwala na edycję dowolnych rodzajów plików tekstowych.

Edytor ten cenię głownie za jego wszechstronność i możliwość personalizacji. Wiele przydatnych pluginów pozwala na przyśpieszenie pracy większą kontrolę nad kodem.

Układ klawiszy nawigacyjnych (hjkl) wydaje się na pierwszy rzut oka dziwny, ale po pewnym czasie przynosi oszczędności. Przydaje się zwłaszcza, gdy wiele innych aplikacji również go respektuje, jak widać to w aplikacjach konsolowych pod lLinuksem (man,less...)

Drugą z zalet edytora są polecenia i makro ukryte pod klawiszem '.'(kropka). Pozwala ono na przyśpieszenie pracy i oszczędzenie masy czasu. Często pozwala również na eliminacje błędów przy wpisywaniu kluczowych ciągów znaków.

Vim to edytor, który pozwala na rewelacyjną współpracę z innymi elementami systemu operacyjnego przez polecenie '!'. Pozwala przepuścić zaznaczony tekst dowolny program pracujący na standardowym wejściu. Daje to możliwość użycia wszystkich poleceń jakie mamy dostępne w systemie. Dodatkowy skrót dla seda jest również nieodzownym narzędziem programisty i administratora.

Wykorzystane w projektach

Przydatne przy wykonywaniu

Poznane podczas zatrudnienia

Narzędzie przydaje się podczas wykonywania